TOEFL vs IELTS مقایسه تافل و آیلتس

مقایسه تافل و آیلتس TOEFL vs IELTS

در زیر به بیان تفاوت ها و تشابهات دو آزمون معروف و مقایسه تافل و آیلتس می پردازیم

اول:

  زمان برگزاری امتحان آیلتس در دو روز است. روز اول Speaking و روز دوم سه مهارت دیگر در حالی که تافل در یک روز برگزار می شود.

دوم:

در آیلتس شما باید پاسخ خود را بر روی کاغذ با دیکته صحیح بنویسید ولی در تافل شما پاسخ را در کامپیوتر به صورت تستی ثبت می کنید و فقط در بخش Writing یا نوشتن باید مطالب را با Keyboard (صفحه کلید) تایپ کنید.

سوم:

  آزمون آیلتس دو نوع جنرال و آکادمیک دارد که در نوع جنرال سوالات عمومی هستند و در نوع آکادمیک سوالات علمی هستند در صورتی که در تافل تمام سوالات علمی هستند و تافل مخصوصا برای دانشجویان طراحی شده است.

چهارم:

شما در امتحان Speaking (صحبت کردن) در آیلتس با یک شخص واقعی به عنوان امتحان گیرنده روبرو می شوید در حالی که در تافل صحبت های شما در کامپیوتر ذخیره و برای داوران ارسال می شود پس نه شما کسی را میبینید نه کسی شما را می بیند. اینکه کدام روش برای شما خوش آیندتر است بستگی به شما دارد.

 پنجم:

تافل بیشتر مورد قبول دانشگاه های آمریکا است و آیلتس بیشتر مورد توجه دانشگاه های بریتانیا (کانادا، استرالیا، انگلستان، نیوزلند و…) پس توجه کنید که معمولا دانشگاه های آمریکایی نمره تافل کم و آیلتس بالا می خواهند وبرعکس بریتانیایی ها نمره آیلتس کم و تافل بالا می خواهند. پس بهتر است قبل از امتحان مقصد خود را مشخص کنید. ولی بسیاری از کشور ها به خصوص اروپایی ها هر دو امتحان را قبول داشته و معمولا نمره آیلتس 6.5 و تافل 90 می خواهند.

ششم:

امتحان تافل در مجموع بار علمی بسیار بالاتری دارد به خصوص اینکه در مهارت های شنیدن و خواندن واقعا میزان سواد علمی شما ممکن است به چالش کشیده شود در صورتی که آیلتس عموما کمی مهربان تر به نظر می رسد.

 هفتم:

امتحان تافل کاملا شخصی برگذار می شود و شما در یک اتاقک قرار میگیرید و اطرافیان مزاحمتی برای شما ایجاد نمی کنند ولی در آزمون آیلتس معمولا امتحان در سالن برگزار می شود و تجربه نشان داده است نحوه برگزاری امتحان آیلتس در ایران کمی غیر استاندارد است زیرا مثلا در مهارت شنیدن صدا از بلندگو پخش می شود که می تواند به دلیل وسعت سالن نامفهوم باشد و خیلی وقت ها عوامل محیطی بر شرکت کنندگان تاثیر منفی می گذارد. (حتی شاید باور نکنید اگر بگویم یکبار وانت دست فروش موقع آزمون از پشت پنجره با بلندگو فریاد میزد.) اما البته هستند موسساتی که این آزمون را تا حد امکان استاندارد و با هدفون شخصی برگزار می کنند.

هشتم:

  مهارت های تافل تجمیعی (integrated) هستند یعنی شما در بعضی قسمت ها لازم است هم بنویسید هم بخوانید هم بشنوید و هم صحبت کنید و این یعنی داشتن درک کامل از موضوع در حالی که در آیلتس مهارت ها جدا از هم هستند مثلا ممکن است یک نفر در مهارت خواندن نمره بالایی بگیرد ولی در شنیدن نه درحالی که در تافل شما برای پاسخ به هر سوال باید از چند مهارت خود یکجا استفاده کنید.

نهم:

  تافل و آیلتس آکادمیک هردو امتحانات علمی هستند پس ممکن است یک فرد انگلیسی زبان هم از این دو امتحان نمره خوبی کسب نکند. لازم است قبل از شرکت در این دو امتحان کمی مطالعه داشته باشیم زیرا تنها توانایی صحبت کردن کافی نیست. و شما باید قدرت استدلال و نتیجه گیری داشته باشید.

رمز موفقیت:

به شخصه دیده ام که افرادی که در آیلتس نمره خوبی می آورند، در تافل هم نمره خوبی می آورند و برعکس پس در کل می توان گفت که هر دو این امتحانات کاملا کارشناسی شده طراحی شده اند. و به راحتی می توانند سطح دانش انگلیسی شما را بسنجند. توصیه می شود به جای گشتن به دنبال راه های میانبر و منتظر معجزه ماندن ویا فردی که با گرفتن پول زیاد کلک های ناکارآمد به شما می آموزد. به دنبال ارتقاء سطح دانش خود و به خصوص افزایش دایره لغات خود باشید.

 

معرفی آزمون آیلتس    معرفی آزمون تافل